Secondary results, timetables for March 19, 2022


By:


Saturday March 19, 2022 | 9:34 p.m.


high schools

Basketball

Boys

PIAA Playoffs

Class 6A

Semi-finals

Saturday’s results

Archbishop Wood 56, Fox Chapel 54

Roman Catholic 53, Bas Merion 41

Finals

March 26 schedule

At Hershey’s Giant Center

Roman Catholic (23-4) vs Archbishop Wood (21-7), 7:30 p.m.

Class 5A

Semi-finals

Saturday’s result

Charter Imhotep 66, Chester 41

Finals

Friday schedule

At Hershey’s Giant Center

New Castle (27-2) vs Imhotep Charter (27-4), 7:30 p.m.

Class 4A

Finals

Thursday’s program

At Hershey’s Giant Center

Neumann-Goretti (22-4) vs. Quaker Valley (27-0), 7:30 p.m.

Class 3A

Semi-finals

Saturday’s results

Aliquippa 57, South Allegheny 55

Devon Prep 73, Holy Redeemer 72 (OT)

Finals

March 26 schedule

At Hershey’s Giant Center

Devon Prep (18-7) vs. Aliquippa (21-8), 2:30 p.m.

Class 2A

Semi-finals

Saturday’s results

Constitution 67, Old Forge 40

OLSH 78, Kennedy Catholic 68 (OT)

Finals

Friday schedule

At Hershey’s Giant Center

Constitution (22-8) vs. OLSH (27-0), 2:30 p.m.

Class A

Finals

Thursday’s program

At Hershey’s Giant Center

St. John Neumann (26-3) vs. Bishop Canevin (24-4), 2:30 p.m.

Girls

PIAA Playoffs

Class 6A

Finals

March 26 schedule

At Hershey’s Giant Center

Plymouth Whitemarsh (30-0) vs. Mount Lebanon (27-1), 5 p.m.

Class 5A

Semi-finals

Saturday’s results

Cardinal O’Hara 50, Mechanicsburg 18

Chartiers Valley 59, McKeesport 50

Finals

Friday schedule

At Hershey’s Giant Center

Cardinal O’Hara (15-15) c. Chartiers Valley (28-2), 5 p.m.

Class 4A

Semi-finals

Saturday’s results

Archbishop Wood 57, Jim Thorpe 44

Catholic Lansdale 56, Villa Maria 50

Finals

Thursday’s program

At Hershey’s Giant Center

Archbishop Wood (24-5) at Lansdale Catholic (27-5), 5 p.m.

Class 3A

Finals

March 26 schedule

At Hershey’s Giant Center

Neumann Goretti (16-9) vs. Freedom (22-5), noon

Class 2A

Finals

Friday schedule

At Hershey’s Giant Center

Southern Columbia (29-1) vs. Neshannock (28-2), noon

Class A

Semi-finals

Saturday’s results

Kennedy Catholic 51, Portage 45

Christian of Northumberland 62, Williamsburg 54

Finals

Thursday’s program

At Hershey’s Giant Center

Northumberland Christian (23-3) vs. Kennedy Catholic (25-2), noon

Bowling

Boys

Saturday’s results

Pennsylvania Tag Team Tournament

Quarter-finals

Spring Grove 2, Landisville Hempfield 1

Semi-finals

Spring Grove 2, Greensburg Salem 1

Championship

Central York 2, Spring Grove 1

Girls

Saturday’s results

Pennsylvania Tag Team Tournament

Quarter-finals

Neshaminy 2, Norwin 0

Semi-finals

Neshaminy 2, Penn Manor 0

Championship

Neshaminy 2, Shikellamy 0

Hockey

PIHL Penguins Cup Qualifiers

Class 3A

Finals

Monday schedule

At the UPMC Lemieux Sports Complex

Seneca Valley vs. Peters Township, 6:30 p.m.

Class 2A

Finals

Tuesday schedule

At the UPMC Lemieux Sports Complex

Thomas Jefferson vs. Franklin Regional, 6:30 p.m.

Class A

Finals

Monday schedule

At the UPMC Lemieux Sports Complex

Norwin vs. McDowell, 8:45 p.m.

Section II

Finals

Tuesday schedule

At the UPMC Lemieux Sports Complex

Bishop Canevin vs. Neshannock, 8:45 p.m.

Swim

Boys

PIAA Championships

At Bucknell University

Saturday’s results

Class 2A

Finals

100 freestyle: 1. Preston Kessler, Indiana, 44.96; 2. Jacob Wade, Susquehannock, 46.03; 3. Maddoc Watkins, Dallas, 46.78; 4. Noah Powers, Blue Mountain, 46.80; 5. Nathan Thayer, Scranton Prep, 46.82; 6. Will Cross, Springfield Township, 46.99; 7. Alexander Roth, Riverside, 47.10; 8. Mark Cattron, Sharon, 47.87

Other WPIAL finishers: 13. Ryan Turner, Riverside, 47.85; 14. Julian Lapietra, Northern Catholic, 47.93; 15. David Mutter, Mount Pleasant, 48.61

500m free: 1. Matthew Purcell, Northgate, 4: 35.14; 2. Woobie Kupsky, MMI, 4:36.28; 3. RJ Farina, Notre Dame Green Pond, 4:38.79; 4. Leif Hoffman, Clearfield, 4:41.51; 5. Alex Seman, Harrisburg Academy, 4:44.00; 6. Tommy Doran, Dallas, 4:44.75; 7t. Henry Phillips, Pope John Paul II, 4:47.46; 7t. Conan Young, Titusville, 4:47.46

Other WPIAL finishers: 9. Soren Cooper, Shady Side Academy, 4:43.62; 10. Zachary Schuster, Northgate, 4:45.03; 12. Alex Bauer, Indiana, 4:46.65; 13. Sam Wygonik, St. Joseph, 4:49.79; 14. Kole Friel, Laurel Highlands, 4:50.38

100 backstroke: 1. Jo Roth, Riverside, 48.44*; 2. Mitchell Bradford, preparation of the cathedral, 50.11; 3. Ethan Shonk, Donegal, 51.18; 4. Ben Sheets, Hampton, 51.77; 5. Jackson Kress, Northern Catholic, 52.37; 6. Bennett Grothusen, Springfield Township, 52.77; 7. Aidan Levis, preparation of the cathedral, 52.83; 8. Nick Ritter, Moravian Academy, 53.09

Other WPIAL finishers: 9. Nick Reda, Belle Vernon, 53.94; 11. Luke Lamb, Northern Catholic, 54.30; 13. Ian Hamilton, Laurel Highlands, 54.51; 16. Aidan Ochoa, Highlands, 55.28

100 breaststroke: 1. Matthew Raudabaugh, Big Spring, 55.77; 2. Joseph Gardner, Mount Pleasant, 56.47; 3. Henry Miller, Southmoreland, 56.96; 4. Sam Schohn, plum, 58.27; 5. Sean Wittmer, Mifflinburg, 58.68; 6. Zhantore Akylbekov, Wyoming Seminary, 58.87; 7. Francesco D’Avella, Notre Dame Green Pond, 59.22; 8. Cael Long, Westmont Hill Top, 59.76

400 freestyle relay: 1. Riverside (Jo Roth, Sam Kline, Ryan Turner, Alexander Roth), 3:09.95; 2. Township of Springfield, 3:11.33; 3. Northern Catholic, 3:12.63; 4. Cathedral Prep, 3:13.76; 5. Mount Pleasant, 3:16.94; 6. Laurel Highlands, 3:18.93; 7. Northgate, 3:19.32; QD. Hampton

Other WPIAL finishers: 14. Indiana, 3:23.60

Team ranking: 1. Cathedral Prep, 196; 2.Riverside, 148; 3. Northern Catholic, 122; 4. Township of Springfield, 117; 5. North Gate, 107; 6. Hampton, 97.5; 7. Mount Pleasant, 97

Other WPIAL finishers: 9. Indiana, 71; 15. Laurel Highlands, 62

Girls

PIAA Championships

At Bucknell University

Saturday’s results

Class 2A

Finals

Diving: 1. Alexandra Pastris, Marple Newtown, 431.65; 2. Maggie Foley, Northern Catholic, 420.55; 3. Katie Madigan, Warren, 393.65; 4. Anna Petke, Catholic from Bethlehem, 379.50; 5. Alexa Fegley, Moravian Academy, 374.85; 6. Ruby Ollife, Quaker Valley, 354.40; 7. McKenna Porter, Susquehannock, 347.70; 8. Regan Rand, Harbor Creek, 346.45

Other WPIAL finishers: 11. Addison Arndt, Thomas Jefferson, 330.50; 13. Lilia Mackenzie, Northgate, 299.75; 14. Brooke Mihalik, Ringgold, 284.55

100 free: 1. Lily King, Mt. Pleasant, 49.78; 2. Elise Nardozzi, Northgate, 50.43; 3. Katie Beyer, Warren, 51.49; 4. Megan Ehrnfeldt, Schuylkill Valley, 51.75; 5. Jillian Strine, Boiling Springs, 51.15; 6. Emily Connors, Quaker Valley, 52.22; 7. Hannah Brainard, Gettysburg, 52.46; 8. Hannah Madgeburg, Blue Mountain, 52.90

500m free: 1. Kimberly Shannon, Lewisburg, 4: 51.98; 2. Ryleigh Collins, Wyoming Seminary, 4:52.89; 3. Maeve Kelley, Shady Side Academy, 5:00.06; 4. Mary Carl, Oley Valley, 5:01.09; 5. Mary Kate Kupsky, MMI, 5:09.92; 6. Megan Smith, Nazareth Academy, 5:11.85; 7. Hailey Yurkovich, Elizabeth Forward, 5:14.16; 8. Katherine Sarnes, Blue Mountain, 5:15.39

Other WPIAL finishers: 10. Emma Wise, Blackhawk, 5: 17.65

100 backstroke: 1. Leah Shackley, Bedford, 52.42*; 2. Ella Menear, Mapletown, 53.37; 3. Megan Maholic, Villa Maria Academy, 53.99; 4. Kiaha McCool, Bellefonte, 56.48; 5. Katie Buehler, Boiling Springs, 56.71; 6. Kiersten O’Connor, Mt. Pleasant, 58.12; 7. Sam Kil, East Pennsboro, 58.49; 8. Maria Costa, Villa Maria Academy, 59.65

Other WPIAL finishers: 9. SaraJo Gardner, Mt. Pleasant, 59.26; 12. Elizabeth Thomas, Laurel Highlands, 59.63

100 breaststroke: 1. Kari Powell, Trinity, 1:02.65; 2. Peyton Scott, Indiana, 1:03.48; 3. Brenna Ross, Danville, 1:03.73; 4. Sue Bin Park, Lower Moreland, 1:04.14; 5. Lexi Schrecongost, Freeport, 1:05.16; 6. Giona Lavorini, Knoch, 1:05.21; 7. Alyssa Kelly, Wyoming Seminar, 1:05.68; 8. Ella Ciez, Laurel Highlands, 1:05.75

Other WPIAL finishers: 15. Anastasia Georgagis, Calif., 1:09.79

400m freestyle relay: 1. Mt. Pleasant (Reegan Brown, Trinity Graft, SaraJo Gardner, Lily King), 3: 30.64; 2. Schuylkill Valley, 3:33.48; 3. Northgate, 3:35.44; 4. Boiling springs, 3:35.90; 5. East Pennsboro, 3:35.95; 6. Blue Mountain, 3:38.02; 7. Danville, 3:38.77; 8. Wyoming Seminar, 3:39.10

Other WPIAL finishers: 10. Quaker Valley, 3:39.50; 11. Blackhawk, 3:43.36

Team ranking: 1. Schuylkill Valley, 177; 2. Mont Agréable, 169; 3. Villa Maria Academy, 133.50; 4. East Pennsboro, 122; 5. Boiling springs, 120; 6. Dallas, 108.50; 7. Wyoming Seminary, 107; 8. Blue Mountain, 88.50

Other WPIAL finishers: 9. Northgate, 82; 10. Quaker Valley, 81; 11. Freeport, 73; 16. Blackhawk, 41

Friday’s results

200 Qualifying Relay: 1. Villa Maria Academy (Megan Maholic, Kyan Snider-Mills, Maria Costa, Haley Palmer), 1:46.65; 2. Mount Pleasant, 1:46.89; 3. Schuylkill Valley, 1:48.26; 4. East Pennsboro, 1:48.36; 5. Wyoming Seminar, 1:49.32; 6. Freeport, 1:49.67; 7. Dallas, 1:49.87; 8. Scranton Preparation, 1:51.10

Other WPIAL finishers: 10. Blackhawk, 1:52.30; 15. Quaker Valley, 1:54.06; 16. Laurel Highlands, 1:55.98

200 free: 1. Elise Nardozzi, Northgate, 1:49.09; 2. Katie Beyer, Warren, 1:50.91; 3. Maeve Kelley, Shady Side Academy, 1:52.71; 4. Kiaha McCool, Bellefonte, 1:53.98; 5. Mary Carl, Oley Valley, 1:55.00; 6. Hannah Brainard, Gettysburg, 1:55.12; 7. Alyssa Kelly, Wyoming Seminary, 1:55.84; 8. Brynn Romberger, Gwynedd Mercy, 1:56.01

Other WPIAL finishers: 10. Hailey Yurkovich, Elizabeth Forward, 1:57.34

200 NI: 1. Ella Menear, Mapletown, 2:00.50; 2. Kimberly Shannon, Lewisburg, 2:01.20; 3. Sara Turner, East Pennsboro, 2:07.25; 4. Lydia Gonzales, Dallas, 2:07.84; 5. Kari Powell, 2:08.31; 6. Ella Ciez, Laurel Highlands, 2:09.43; 7. Katie Buehler, Boiling Springs, 2:10.64; 8. Kiera Schrecongost, Freeport, 2:11.01

Other WPIAL finishers: 9. Peyton Scott, Indiana, 2:08.83; 10. Giona Lavorini, Knoch, 2:10.05

50 free: 1. Lily King, Mt. Pleasant, 22.66*; 2. Katie Jackovic, South Park, 11:50 p.m.; 3. Brenna Ross, Danville, 23.73; 4. Jillian Strine, Boiling Springs, 23.99; 5t. Katie Reott, Moniteau, 24.17; 5t. Nicole Iriza, Scranton prep, 24:17; 7t. Haley Palmer, Villa Maria Academy, 12:49 p.m.; 7t. Annascott McKeaney, Delco Christian, 24.49

Other WPIAL finishers: 9. Anna Neiss, Northgate, 24.45

100 butterfly: 1. Leah Shackley, Bedford, 53.98; 2. Megan Ehrnfeldt, Schuylkill Valley, 55.28; 3. Ryleigh Collins, Wyoming Seminary, 55.47; 4. Megan Maholic, Villa Maria Academy, 55.89; 5. Isabella Kil, East Pennsboro, 56.12; 6. Katie Jackovic, South Park, 56.36; 7. Kira Schrecongost, Freeport, 57.01; 8. Emily Connors, Quaker Valley, 57.16

Other WPIAL finishers: 12. Reegan Brown, Mt. Pleasant, 58.46

200m freestyle relay: 1. Schuylkill Valley (Emily Gao, Katie Eisenhofer, Annie Gao, Megan Ehrnfeldt), 1: 37.32; 2. Blue Mountain, 1:38.23; 3. Dallas, 1:38.59; 4. Boiling Springs, 1:38.69; 5. Mount Pleasant, 1:39.60; 6. Quaker Valley, 1:40.73; 7. Scranton Prep, 1:40.74; 8. Valley view, 1:41.67

Other WPIAL finishers: 12. Freeport, 1:42.41; 13. Blackhawk, 1:42.87; 14. Shady Side Academy, 1:43.24; 15.Derry, 1:44.38

*State record

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email [email protected] Visit TribHSSN.triblive.com/scores for Western Pa results, stats, standings and box scores.

Previous Gun was fired on college campus when police confronted intruder, district says
Next Ex-Worthington college teaching aide charged with gross sexual imposition